
2. septembra 2026

Napísané od Katja Orel
Hlavný redaktor, UGC marketing

Skontrolované od Sebastian Novin
Spoluzakladateľ & COO, Influee
Reklamy vo Feede na Instagrame stoja 3,35 $ za preklik. Rovnaký preklik v Stories stojí 1,83 $.
Obe čísla sú priemery, nie cenník. Koľko naozaj zaplatíš, závisí od toho, kde reklama beží, aké obsadené je tvoje publikum, ako si kreatíva vedie v aukcii a v ktorej časti roka nakupuješ.
Nižšie nájdeš, koľko stojí každé umiestnenie, aký rozpočet dať na každej úrovni výdavkov, šesť vecí, ktoré náklady dvíhajú, a jednu páku, ktorá ich spoľahlivo znižuje.

Náklady na reklamy na Instagrame sa líšia podľa umiestnenia viac než podľa akéhokoľvek iného faktora. Tá istá kampaň, to isté publikum a tá istá kreatíva môžu stáť rôzne podľa toho, či reklama beží vo Feede, v Stories alebo v Reels.
Priemerné CPC | Priemerné CPM | Rozsah CTR | |
|---|---|---|---|
Feed | 3,35 $ | 7,68 $ | 0,22 %–0,88 % |
Stories | 1,83 $ | 6,25 $ | 0,33 %–0,54 % |
Zdroj: benchmarky Meta od WebFX, dáta 2024–2025.
Väčšina značiek beží vo Feede zo zvyku, a je to najdrahšie umiestnenie. Štvorcové a na výšku orientované príspevky robené na mriežku profilu tam fungujú bez ďalšej úpravy, takže je to pohodlná voľba.
Stories stoja o 45 % menej za preklik. Háčik je vo formáte: Stories vyplnia celú obrazovku telefónu, takže štvorcový príspevok vložený do nich nechá hore a dole sivé pruhy a ľudia to pretočia ďalej.
Vo väčšine tabuliek s benchmarkmi Reels chýba. Panel spravovaných amerických účtov od Tinuiti stavia CPM Reels pod Feed aj Stories, pričom Reels v treťom kvartáli 2025 zobral 26 % všetkých zobrazení reklám na Instagrame, o rok skôr to bolo 19 %.
Každý kvartál sa do Reels sťahuje viac inzerentov, takže sa rozdiel zatvorí. Zatiaľ sa nezatvoril.
Cieľ, ktorý zvolíš v Správcovi reklám, hýbe s CPM viac než umiestnenie. Kampaň Sales stojí niekoľkonásobok toho, čo kampaň Awareness alebo Traffic na tej istej platforme, a je to ten istý vzorec, ktorý stojí za číslami pre dobré CPM pri Facebook Ads.

Koľko musíš minúť, v skutočnosti nie je tvoje rozhodnutie. Minimum nastavuje Meta.
Reklamná zostava opustí fázu učenia po 50 optimalizačných udalostiach za sedem dní. Pod touto hranicou zostáva doručovanie nestabilné a tvoja cena za výsledok kolíše týždeň od týždňa z dôvodov, ktoré s kreatívou nemajú nič spoločné.
Z toho vyjde výpočet:
(cieľová cena za nákup × 50) ÷ 7 = denný rozpočet pre jednu reklamnú zostavu
300 až 500 $ mesačne. Jedno publikum, jedna ponuka, jeden kreatívny nápad. Pri zhruba 12 $ denne nedáš 50 nákupov za týždeň, ak každý nestojí menej než 2 $, takže optimalizuj na lacnejšiu udalosť ako Add to Cart a nákupy skontroluj neskôr.
1 000 až 2 000 $ mesačne. Dve alebo tri publiká a niekoľko kreatív v rotácii. Toto je prvá úroveň, kde ti test niečo povie, lebo každá verzia beží dosť dlho na to, aby rozdiel bol skutočný a nie náhoda.
5 000 $ a viac. Testovanie naprieč formátmi a umiestneniami, zhora nadol celým lievikom. Na tejto úrovni ťa nebrzdia peniaze, ale to, ako rýchlo vznikajú nové videá.
Rozdrobiť malý rozpočet medzi viacero reklamných zostáv je najčastejší spôsob, ako ho premrhať. Tri zostavy po 5 $ denne uviaznu v učení všetky. Jedna s 15 $ sa z neho môže dostať.
Míňať viac neznamená zarobiť viac a to, čo sa počíta ako dobré ROAS pri Facebook Ads, sa mení podľa toho, koľko míňaš.

Šesť vecí mení to, koľko platíš, zhruba v poradí podľa toho, akú nad nimi máš kontrolu.
1. Cieľ kampane. Kampane Awareness a Traffic stoja za zobrazenie najmenej, lebo ich Meta môže ukázať takmer komukoľvek. Kampane Sales stoja najviac, lebo skupina ľudí ochotných kúpiť je malá a chce ju každý inzerent v tvojej kategórii.
2. Veľkosť publika. Úzke cielenie zahusťuje tvoje licitovanie na menší počet dostupných zobrazení. Široké cielenie so silnou kreatívou zvyčajne vyjde lacnejšie na výsledok, teraz keď hľadanie obstaráva doručovací systém Mety.
3. Relevantnosť kreatívy. Vyššie CTR znižuje tvoju cenu za preklik priamo, lebo aukcia odmeňuje reklamy, s ktorými ľudia interagujú. Je to faktor, ktorý ovládaš najviac, a ten, ktorý väčšina značiek berie ako daný.
4. Umiestnenie. Feed je najdrahší za preklik, Stories stoja o 45 % menej a Reels je za tisíc zobrazení ešte lacnejší. Kde reklama beží, určuje tvoje východiskové náklady, ešte než zmeníš čokoľvek ďalšie.
5. Sezóna. CPM vo štvrtom kvartáli sú pri e-commerce publikách o 25–50 % vyššie než v prvom a týždeň Black Friday je vrchol vnútri toho vrcholu. Ak novembrový rozpočet spočítaš na jarných číslach, nevyjdeš.
6. Cieľová stránka. Meta ti preklik naúčtuje, nech sa stane potom čokoľvek. Pomalá stránka alebo titulok, ktorý nesedí so sľubom z reklamy, sa prejaví na tvojom CPA, nie na CPC.
Reels má najnižšie CPM z instagramových umiestnení, ale funguje len so zvislým videom na celú obrazovku, ktoré má zvuk. Meta to otestovala priamo. V 15 A/B testoch tej istej kampane v Reels video 9:16 so zvukom znížilo cenu za výsledok o 34,5 % oproti statickému obrázku, s 99,9% spoľahlivosťou.
Tá istá aukcia, to isté publikum, o tretinu nižšia cena za výsledok. Jediné, čo sa zmenilo, bol formát reklamy.
Video od tvorcov tak vyzerá už samo od seba. Kto natáča zvisle telefónom a drží produkt v ruke, vyrobí niečo, čo sedí k tomu, čo ľudia v Reels pretáčajú. Vyleštené značkové video orezané na 9:16 nie, a vidieť to na interakciách.
Tiež ich potrebuješ dosť na testovanie. Desať alebo pätnásť mesačne je reálne pri tom, koľko stojí výroba UGC reklám, oproti dvom trom zo štúdiového natáčania, a plné práva k obsahu k nim patria, takže to isté video beží v každom umiestnení bez novej dohody zakaždým.

Štyri zmeny, ktoré sa oplatí spraviť tento týždeň:
Reels nesadne každému produktu. Keď si niekto musí prečítať špecifikácie alebo porovnať dve možnosti, než minie 400 $, video, ktoré trvá osem sekúnd a odíde preč, to nezvládne. Statický obrázok vo Feede zostane na obrazovke, kým ho číta.
Reels funguje tam, kde sa ľudia rozhodujú rýchlo.

Plné práva k obsahu pri každom videu
Propagovanie príspevku a kampaň v Správcovi reklám prechádzajú tou istou aukciou, takže benchmarky vyššie platia pre oboje. Propagovanie v nej len nakupuje zle.
Keď propaguješ, Meta optimalizuje na lajky a komentáre. Dostaneš základné cielenie, jedno video, žiadne vlastné publiká a žiadne meranie konverzií, ktoré by si to meno zaslúžilo. Peniaze odídu za rovnaké CPM a kúpia ti interakcie, z ktorých predaj neurobíš.
Správca reklám si žiada viac nastavovania a dá ti cieľ Sales, vlastné publiká, kontrolu nad umiestneniami a A/B testy. Cez neho môžeš propagovať úplne ten istý organický príspevok a namieriť ho na nákupy namiesto na lajky.
Voľba teda nestojí medzi lacným a drahým. Je to tá istá útrata s optimalizáciou alebo bez nej. Propagovanie dáva zmysel len vtedy, keď Správca reklám ešte nie je nastavený a niečo musí bežať dnes.
Za tisíc zobrazení sa obe platformy takmer zhodnú: 7,47 $ na Facebooku proti 7,68 $ na Instagrame. To je férové porovnanie, lebo obe čísla pokrývajú celú platformu. Pri dosahových kampaniach voľba platformy takmer nemení, koľko platíš.
Cenu za preklik je ťažšie porovnať. Facebookových 1,06 až 1,72 $ je priemer cez všetky jeho umiestnenia, vrátane lacných ako Marketplace a Audience Network. Instagramových 3,35 $ vo Feede je jedno umiestnenie, a to najdrahšie. Feed je za preklik drahší, ale nie o toľkonásobok, koľko tie dve čísla naznačujú.
Facebook má širší rozsah CTR, od 0,72 % do 1,49 %, proti 0,22 % až 0,88 % vo Feede na Instagrame, a v rozpade podľa odvetví sa rozptyl ešte rozšíri v benchmarkoch Facebook Ads podľa vertikál.
Toto všetko sú ročné priemery. November stojí viac než ktorýkoľvek z nich, na oboch platformách, lebo zdieľajú jednu aukciu.

Neobmedzené revízie, kým nebudeš spokojný
Inzercia na Instagrame stojí podľa umiestnenia medzi 1,83 a 3,35 $ za preklik a medzi 6,25 a 7,68 $ za tisíc zobrazení. Sú to ročné priemery, takže koľko zaplatíš v konkrétnom mesiaci, závisí od cieľa, od toho, aké úzke je publikum, a od toho, ako si vedie kreatíva.
Reálny mesačný rozpočet na Instagrame začína na 1 000 $. Pri 300 až 500 $ utiahneš jedno publikum a jednu ponuku, ale nebudeš mať objem na to, aby si odlíšil víťazné video od šťastného týždňa. Od 5 000 $ vyššie je limitom to, ako rýchlo vznikajú nové videá.
Minimálny denný rozpočet na reklamy na Instagrame je tvoja cieľová cena za nákup vynásobená 50 a vydelená siedmimi. Cieľ 30 $ vyžaduje zhruba 214 $ denne na jednej reklamnej zostave a rozdelenie tej sumy na tri zostavy nechá podvyživené všetky tri.
CPC nad benchmarkom obvykle vychádza z cieľa, ktorý si si zvolil, nie z platformy. Kampane Sales mierené na úzke studené publiká platia prirážku a slabá miera prekliku to ešte zhoršuje, lebo Meta účtuje menej za doručovanie reklám, na ktoré ľudia klikajú.
Instagram a Facebook stoja za tisíc zobrazení takmer rovnako, 7,68 $ proti 7,47 $. Za preklik sa však priamo porovnať nedajú, lebo číslo Facebooku priemeruje všetky jeho umiestnenia, zatiaľ čo Feed na Instagrame je jediné, najdrahšie umiestnenie.
Najnižšie CPM z instagramových umiestnení má Reels. Prijíma len zvislé video na celú obrazovku so zvukom, takže nižšia cena je dostupná značkám, ktoré pre ten formát natáčajú, a nie tým, ktoré orezávajú štvorcový príspevok.
Kvalita kreatívy mení to, koľko platíš, lebo Meta účtuje menej za doručovanie reklám, na ktoré ľudia klikajú. Vlastný test Mety v Reels nameral o tretinu nižšiu cenu za výsledok len vďaka výmene statického obrázka za zvislé video so zvukom.
Zhrnutie
Koľko stoja reklamy na Instagrame v roku 2026?
Aký rozpočet na reklamy na Instagrame?
Aké faktory zvyšujú náklady na reklamy na Instagrame?
Ako znížiť náklady na reklamy na Instagrame
Propagovaný príspevok verzus Správca reklám
Náklady na reklamy na Instagrame verzus na Facebooku
Časté otázky

Slovensko
Petra
Bratislava

Maria
Mala Ida

Andrea
Prěsov

Clarisse
Trnava
